Вся діяльність педагогічного колективу Будинку дитячої творчості в 2017 – 2018 навчальному році спрямовувалася на забезпечення прав вихованців на позашкільну освіту,організацію їх навчально – пізнавальної діяльності, становлення і розвиток виховної системи у закладі, науково – методичної роботи з педкадрами, співпрацю Будинку дитячої творчості з загальноосвітніми закладами району.
В основу діяльності Будинку дитячої творчості було покладено діючі законодавчі та освітні нормативні документи Кабінету Міністрів України, накази Міністерства освіти і науки України, Положення про позашкільний навчальний заклад.
Формування дитячого контингенту, мережі гуртків та комплектування груп здійснювалось відповідно до робочого навчального плану з урахуванням інтересів і нахилів дітей та побажань їх батьків. Укомплектованість закладу педагогічними педкадрами повністю відповідає штатному розпису. У 2017 – 2018 навчальному році в рай БДТ працювало 8 штатних працівників та 12 сумісників.
Середня наповнюваність гуртків відповідає нормативним вимогам і становить 10-15 вихованців.
Діюча мережа гуртків забезпечує потреби дітей у здобутті позашкільної освіти за напрямками:
декоративно – прикладна творчість (5 груп в них дітей 170);
художня самодіяльність (10 груп в них дітей 190);
технічний напрямок («комп’ютерні ази»)(2 групи в них дітей 30);
гуртки гуманітарного спрямування (5 груп в них дітей 118);
туристсько – краєзнавчий (2 групи в них дітей - 40).
Вся гурткова робота проводилась на базі 13, загальноосвітніх закладів, згідно укладених угод на співпрацю:
Гродівська ЗОШ І- ІІІ ст. (2 гр.);
Лисівська ЗОШ І-ІІІ ст. (2 гр.);
Миколаївська ЗОШ І – ІІІ ст. (1 гр.);
Новоекономічна ЗОШ І – ІІІ ст.(5 гр.);
Гришенський НВК (1 гр.);
Сонцівський НВК (3 гр.);
Миролюбівський НВК ( 2 гр.);
Новоєлизаветівський НВК (2 гр.);
Петрівський НВК (1 гр.);
Піщанський НВК (3 гр.);
Сергіївський НВК (2гр.);
Срібненський НВК (1 гр.);
Малинівський НВК (2 гр.).
На початку навчального року були відкриті додаткові 2 групи гуртка «English time» на базі Новоєлизаветівського НВК для дітей 2-3 та 9-10 класів; на базі Гродівського Будинку національних традицій – 1 група гуртка сучасного танцю «Гармонія» та 1 група гуртка «Літературна гостинна».
Всього гуртковою роботою було охоплено 548 дітей.
Але найпопулярнішими серед дітей залишаються гуртки художньо - естетичного напрямку - і це зрозуміло. Адже, через мистецтво, художню творчість відбувається передача духовного досвіду людства, який сприяєвідновленню зв’язків між поколіннями. Наші мистецькі колективи:гурток сучасної хореографії «Гармонія»; вокальні колективи «Каприз», «Веселі нотки», гуртки театрального спрямування «Калейдоскоп», «Шкільний корабель» та гуртки декоративно – прикладної творчості «Вишиваночка», «Сувенір», «Витинанка», «Веселка», «Фантазія», «Чарівні пензлики» своїми виступами, майстерними виробами несуть радість дітям і дорослиммешканцями своїх сіл та селищ, які є незмінними глядачами усіх сільських свят у яких задіяні наші аматорські колективи.
Педагогічна місія нашого позашкільного закладу полягає в тому, щоб знайти способи переконати дитину, яка прийшла до нас в гурток, що вона неповторна та талановита. Успіх на цьому шляху визначає наявність у керівників гуртків певних особистісних та професіональних якостей, творчого мислення і головне – бажання передати вихованцям не тільки свої знання та уміння в певному виді творчості, а й своє ставлення до улюбленої справи. І тільки творчий керівник гуртка зможе зацікавити дитину добровільно і без примусу йти до нього на заняття. Тому методична робота була спрямована на підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, розвиток творчого потенціалу сучасного педагога – позашкільника через їх активну участь в методоб'єднаннях, семінарах - практикумах, майстер – класах та конкурсах педагогічної майстерності, які проходили за річним планом Будинку дитячої творчості.
Для інформаційного забезпечення педагогів райБДТ з проблем позашкільної освіти, педагогіки, психології, протягом навчального року працювали: школа молодого педагога та методоб'єднання керівників гуртків. Саме це сприяло забезпеченню належного рівня їх теоретичної та практичної підготовки в проведенні гурткових занять на високому рівні. Достатня увага приділялась узагальненню та розповсюдженню досвіду роботи керівників гуртків різного спрямування: Романенка М.Г. – керівника гуртка мінітеатралізацій «Шкільний корабель»; Полікарової Л.Г.- керівника гуртка декоративно прикладної творчості «Витинанка», та Саглай С. В. - керівника гуртка образотворчого мистецтва «Чарівні пензлики».
Педагогічний колектив райБДТ продовжував працювати над науково – методичною проблемою «Розвиток креативної творчої особистості вихованця гуртка через реалізацію комплексу заходів з національно – патріотичного виховання». Робота над цією проблемою стимулювала колектив до практичного втілення заходів згідно регіональної програми з національно – патріотичного виховання і як результат – рай БДТ став призером (почесне ІІ місце) у обласному конкурсі відеороликів з національно – патріотичного виховання в номінації «Найкраща презентація позашкільного навчального закладу».
Головним показником творчої діяльності кожного керівника гуртка є підготовка гуртківців до участі в конкурсах, виставках, фестивалях районного та обласного рівнів. І наші педагоги підготували ціле сузір’я переможців у різних видах діяльності, які прославляли наш заклад та район на обласних заходах. Цей навчальний рік не виключення – наші вихованці привнесли до скарбнички перемог грамоти та дипломи обласного, Всеукраїнського і навіть Міжнародного рівня:
І місць обласного рівня – 13:
ІІ місць - 17;
ІІІ місць – 19; у таких конкурсах:
обласний етап Всеукраїнського фестивалю – конкурсу ігрових програм «Адреса дитинства - гра»:
І місце);
(1- ІІІ місце);
обласний етап Всеукраїнського конкурсу робіт юних фотоаматорів «Моя Україна»:
(3 – І місця);
ІІ місця);
обласний конкурс - виставка робіт з декоративно – ужиткового та образотворчого мистецтва «Ми усе можемо!» серед дітей з обмеженими можливостями:
І місця);
ІІ місце); всі 4 дитини отримали цінні подарунки.
обласний етап Всеукраїнського відкритого фестивалю дитячої та юнацької творчості, присвяченого Дню Землі:
(2-ІІ місця);
обласний етап Всеукраїнського військово – патріотичного конкурсу учнівської молоді «За нашу свободу»:
(номінація «образотворче мистецтво» – (2- ІІІ місця.));
(номінація «поезія» - (2- ІІ місця); і (3 - ІІІ місця);
обласний етап Всеукраїнської виставки - конкурсу декоративно -ужиткового та образотворчого мистецтва «Знай і люби свій край»:
І місце);
ІІ місця);
(5 – ІІІ місць);
обласний етап Міжнародного дитячо – юнацького фестивалю народного мистецтва «Смарагдові витоки:
(2 - І місця);
ІІ місця);
(3 - ІІІ місця);
обласний етап конкурсу - виставки робіт з декоративно – ужиткового та образотворчого мистецтва «Великодній дивограй»:
(2- І місць);
(1- ІІ місце);
(2- ІІІ місця);
обласний етап Міжнародного фестивалю – конкурсу «Перлини мистецтва»:
ІІ місце);
ІІІ місце);
обласний етап Всеукраїнського конкурсу дитячої художньої творчості «Єдина родина»:
І місце);
(1-ІІ місце);
ІІІ місця);
Показовим для нашого закладу є участь вихованки гуртка «Витинанка» - Байрацької Дар'ї у Міжнародному телевізійному мистецькому проекті «Україна іде по землі» за підсумками якого була нагороджена дипломом володаря гран – прі та грошовою премією.
Почесне ІІІ місце отримала Дар'я і у Міжнародному конкурсі «Старт - арт» в номінації «Паперова пластика», який проходив цього року у Франції.
Потужним засобом педагогічного впливу на становлення особистості, формування громадянської позиції, збагачення інтелектуального, духовного й творчого потенціалу вихованців та учнів загальноосвітніх закладів є їх активна участь у масових заходах, передбачених планом виховної роботи кожного гуртка та Будинку дитячої творчості в цілому. Розмаїттям форм наповнюється дозвілля гуртків: це – новорічні свята, конкурси, виставки, пізнавально - розважальні програми, екскурсії на природу з запрошенням батьків вихованців.
Будинок дитячої творчості виступає координатором учнівського самоврядування освітніх закладів району, представники яких є членами районної ради старшокласників, яка є яскравим прикладом учнівської ініціативи, креативного мислення та їх активної діяльності. За планом роботи РС проводились ділові ігри, тренінги, круглі столи, правовий брейн – ринг, захисти соціальних проектів: «Чинити справи милосердя», «Я волонтер». За проект «Ми проти булінгу», Районна рада старшокласників була нагороджена подякою обласного Палацу дитячої та юнацької творчості.
Вся організаційно - масова робота, яка проводилась відповідно до річного плану роботи райБДТ (всього 46 заходів) була спрямована на всебічний розвиток особистості дитини, виховання кращих рис громадянина України, формування соціальної компетентності та активності вихованців, стимулювання їх творчих здібностей і яка постійно висвітлювалась у міськрайонній газеті «Маяк», на сайті нашого закладу та сайті відділу освіти.
Взагалі, 2017 – 2018 н.р. для нашого закладу був насиченим та результативним. І саме це дозволяє впевнено стверджувати, що на сучасному етапі багатопрофільний позашкільний навчальний заклад – районний Будинок дитячої творчості користується попитом серед учнів освітніх закладів району і відіграє роль організатора та координатора з проведення заходів художньо – естетичного, соціально – гуманітарного та національно – патріотичного спрямування.
Педагогічний колектив районного Будинку дитячої творчості має власне бачення мети та завдань сучасної позашкільної освіти, які і буде виконувати в наступному 2018-2019 навчальному році щоразу доводячи, що саме наш заклад є закладом життєтворчості та успіху для вихованців гуртків та учнів загальноосвітніх закладів району. Бо те, що ми робимо сьогодні ми робимо для нашого завтра.